Jak pracovat se zirkonem

Nastavení hodnot ve skeneru


Doporučená minimální síla konstrukce je 0,5mm. Minimální síla spoje je 12 mm u distálních zubů a 8 mm u frontálních zubů.  

Tip JS Lab:

Je lepší postupovat vždy podle konkrétní situace a tyto hodnoty spíše předimenzovat. U ideální preparace a menšího frontálního můstku nastavujeme 0,6 mm. Frontální korunky s preparací na schůdek stačí i 0.4mm. Zadní můstky nastavujeme i  1,0 mm a sílu spoje co nejvyšší. Nejdůležitější je minimální síla korunek, které sousedí s mezičleny

Jak brousit sintrovaný zirkon


Především pomalu a opatrně. Vysintrovaný zirkon je velmi tvrdý a brousí se špatně. Často se k opracování zikonu doporučuje turbína. Turbína má však velmi vysoké otáčky a je nutné být ještě opatrnější.

Tip JS Lab:

Ideální k opracování zirkonu je kámen z přírodního diamantu. S těmito kameny je opracování zirkonu snadné a především bezpečné, protože při broušení téměř neuvolňuje teplo. Díky nízké ceně brousíme těmito kameny i keramiku. Je možné použít i kratší HP vrtáček, který je možné upnout do laboratorního mikromotoru a výrazně ušetřit.

Jak levně brousit celozirkon

Málokdo zná silikon-karbidové brousky, kterými se dá levně brousit keramika.  K broušení konstrukcí zirkonu ho však nedoporučujeme, protože k jejich výrobě může být použité chemické lepidlo, které by mohlo při fasetaci ovlivnit vazbu keramiky a zirkonu. K broušení celozirkonových korunek je však tento levný kámen dostačující.

Jak vytvářet spoje


Všichni sledují plochu spoje. Daleko důležitější je však výška spoje. Spoj musí být vyšší než širší. Představte si tabulku skla. Na výšku jí nezlomíte, ale pokud jí lámete na plochu, tak přesto že celková plocha spoje je velká, zlomíte jí snadno. U frontálních můstků nebývá nedostatek místa na spoj, ale problémy jsou u nízkých zadních zubů,  kde na výšku není místo. V takových případech je nutné zhotovit metalokeramiku.

Opracování spojů


Spoj nesmí být nikdy broušený diskem - nařízlý, tak jako na obrázku. Pokud sklář láme tabulku skla, nařízne jí diamantem. Když uděláte to stejné diskem, pevnost můstku bude několikanásobně nižší.

Správný postup je použít vrtáčky  na zirkon a vždy brousit opatrně a vytvářet oblé tvary. Pokud se do některých míst jinak než diskem nedostanete, použijte opatrně diamantový sintrovaný disk o šířce minimálně 0,6mm, ale neřežte s ním. 

Pískovat nebo nepískovat


Tip JS Lab.

U pískování se doporučení výrazně liší. My konstrukce před pálením nepískujeme, pouze opatrně čistíme vyvíječem páry. Po glazuře opatrně opískujeme 50-tkou pískem a tlakem 2MPa  vnitřky korunek, abysme odstranili případné nečistoty a zdrsnily vnitřní povrch před cementováním. 

Regenerační pálení


Regenerační pálení není nezbytné, pokud nepoužijete při broušení velkou sílu. Ale rozhodně není na škodu, nic nezkazíte když ho provedete.

Tip JS Lab:

Používáme k fasetaci keramiku Heraceram Zirkonia, jejíž součástí je i vazební vrstva Zirkonia adhezive, která se pálí při teplotě 1 150°C po dobu 10 minut. Takto tedy provádíme  regenerační pálení u všech fasetovaných prací ze zirkonu.

Heraceram Zirkonia


Tip JS Lab: 

Během 23 let jsme vyzkoušeli více výrobců keramiky. Od té doby, co používáme  keramiku Heraceram,  skoro nemáme problémy s chipingem. Předbarvený ST zirkon nám umožňuje při CAD modelaci vytvářet  pro keramiku minimální prostor a  keramika Heraceram zase obsahuje leucity, které brání tvorbě prasklin. 

A především, Heraceram keramika je hezčí a přirozenější než keramiky, které jsme používali dříve.                

Podívejte se na výhody celozirkonu


JS Dent shop s.r.o                        Po-Pá 8.00 - 16.00              Tel.:  727 865 486
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!